ROZDELENIE MORSKÝCH VTÁKOV :
-
Víchrovníkotvaré
-
Albatrosovité
VÍCHRONÍKOTVARÉ MORSKÉ VTÁKY :
-
zaradenie : rúrkonosce ( Procellariiformes )
1. CHARAKTERISTIKA :
-
Sú to albatrosy a ich príbuzenstvo. Sú to morské vtáky, vyskytujúce sa na celom svete. Veľkú časť života trávia ďaleko od pevniny. Vznášajú sa nízko nad vlnami alebo sa potápajú pod hladinu za planktónom, rybami alebo inými morskými živočíchmi. Okrem všeobecne známych veľkých albatrosov patri do tejto skupiny vtákov menšie fulmary,tajfúnniky, víchrovníky, ako aj útle búrkozvesty a pelikánovce.
- Existuje 108 recentných druhov víchrovníkotvarých.
TELESNÉ ZNAKY :
-
Všetky druhy tohto radu majú rúrkovité nozdry, čo je medzi vtákmi jedinečný znak. Majú krátky krk, chvost a nohy. Medzi troma prstami, smerujúcimi dopredu, sú plávacie blany. Väčšina druhov má veľmi dlhé krídla (albatros sťahovavý s rozpätím krídel až 3,5 m dosahuje rekord dnes medzi žijúcimi vtákmi- prekoná aj kondora). Iným povšimnutiahodným znakom vtákov tohto radu je ich mimoriadne citlivý čuch, pomocou ktorého nájdu potravu a vlastnú hniezdnu noru aj potme .Každý jedinec má pravdepodobne svoj charakteristický pach. Vtáky tohto radu majú hákovito zakončený zobák s ostrými hranami, vďaka čomu uchopia a poradia si aj so slizkou korisťou. Albatrosy sa od ostatných príslušníkov tejto skupiny líšia tým, že nozdry majú po bokoch zobáka, nie na jeho chrbte .Víchrovníky letia nízko nad hladinou, a tak si hľadajú potravu .Niektoré druhy sa pritom nohami dotýkajú hladiny, aby potencionálnu korisť prinútili k pohybu.
ROZMNOŽOVANIE :
-
Všetky vtáky patriace do tohto radu hniezdia na súši, spravidla na neprístupných ostrovoch a skalných útesoch. Na hniezdiská sa vracajú každý rok a mnohé vytvárajú obrovské kolónie ,v ktorých môže hniezdiť aj milión párov. Mnohé druhy sa tam vracajú z lovu na mori až po zotmení, keď ich menej ohrozujú predátory. Samica znáša jedno vajce. Hniezdo zvykne byť v nore vyhrabanej v pôde alebo v puklinách skál .Inkubačná doba je u rúrkonoscov pomerne dlhá. Rodičia kŕmia mláďatá mimoriadne výživnou ,ale veľmi zapáchajúcou olejovitou hmotou, ktorú vylučujú zo žalúdka.
2.LET
-
Tieto vtáky otvorených morí sú výborne adaptované na vytrvalostný let. Dokážu preletieť obrovské vzdialenosti a prežiť aj silné búrky. Spôsob letu závisí od veľkosti vtáka ,a teda aj od rozpätia jeho krídel. Druhy s veľkými rozmermi, ako napríklad albatrosy, častejšie plachtia ,ako aktívne lietajú. Dlhé krídla albatrosa sú adaptáciou, ktorá mu umožňuje plachtiť. Bez jediného mávnutia krídlami dokáže lietať aj celé hodiny. Využívajú pritom turbulencie vetra nad vlnami. Vzostupné prúdy vetra, ktoré sa dvíhajú nad každou vlnou, im dodávajú dostatočný vztlak na to, aby sa v povetrí udržali bez najmenšieho mávnutia krídlom. Je to energeticky veľmi efektívny spôsob letu, známy aj ako dynamické plachtenie. Ľahké búrkozvesty sa pohybujú plachtením aj aktívnym letom.
3. SYSTEMATIKA:
Rad víchrovníkotvaré/rúrkonosce (Procellariiformes):
čeľaď : Diomedeoididae
čeľaď : Tytthostonychidae
čeľaď : Lonchodytidae (2002)
čeľaď : víchrovníkové (Procellariidae)
čeľaď víchrovníčkovité /búrkozvestovité (Hydrobatidae; Oceanitidae)
čeľaď : albatrosovité(Diomedaedae, Diomedeidae) -zaraďované aj pod víchrovníkovité
čeľaď : pelikánovcovité (Pelecanoididae) - zaraďované aj pod víchrovníkovité
ALBATROSOVITÉ MORSKÉ VTÁKY :
-
zaradenie : (Diomedaedae, Diomedeidae)
- Albatrosovité (Diomedaedae, Diomedeidae) sú čeľaď víchrovníkotvarých. Všetky (recentné) rody z tejto čeľade majú v slovenčine meno albatros. Niekedy sa zaraďujú ako podčeľaď albatrosy (Diomedeinae) víchrovníkovitých(Procellariidae).
1.CHARAKTERISTIKA :
-
Sú to morské vtáky. Obývajú všetky oceány okrem severného Atlantického oceána. Bývajú dlhé od chvosta po konček zobáku 71 - 135 centimetrov, rozpätie krídel majú 350 centimetrov. Sú dokonalými „rybármi“, jedia aj odpadky z lodí. Kladú len jedno vajíčko, od znášky až do vyliahnutia uplynú 2-3 mesiace. Hniezdia v kolóniách na oceánskych ostrovoch.
2.SYSTEMATIKA:
-
V súčasnosti sa delia na 5 rodov. Počet samostatných recentných druhov je sporný, kolíše od 13 do vyše 20.
rod †Plotornis
†P. delfortrii
†P. arvernensis
rod Diomedea
D. sp (4 druhy)
†D. milleri
†D. thyridata
albatros sťahovavý (D. exulans)
albatros hnedo-biely (D. (exulans) antipodensis)
albatros hnedý (D. (exulans) amsterdamensis)
albatros tristanský (D. (exulans) dabbenena)
albatros sépiar (D. (epomorpha) sanfordi)
albatros kráľovský (D. epomophora)
D. chionoptera
rod Phoebastria (staršie Diomedea)
†P. californica
†P. anglica
†P. rexsularum
albatros tropický/albatros tenkozobý (P. irrorata)
albatros bielochbtý/albatros veľký (P. albatrus; staršie Diomedea albatrus)
albatros čiernonohý (P. nigripes; starši Diomedea nigripes)
albatros nemenlivý/albatros biely/albatros laysanský (P. immutabilis; staršie Diomedea immutabilis
rod Thalassarche (staršie Diomedea)
T. melanophris
albatros žltooký T. (melanophris) impavid
albatros bledohlavý / albatros bielohlavý T. (cauta) cauta
albatros popolavý T. (cauta) eremita
albatros kapucňový T. (cauta) salvini
albatros sivohlavý (T. chrysostoma)
albatros pestrozobý/ albatros žltonosý T. chlororhynchos
albatros malý T. (chlororhynchos) carteri
albatros bieločelý/ albatros Bullerov T. bulleri
rod Phoebetria
albatros sadzový P. fusca
albatros sivochrbtý P. palpebrata
MEDZI ĎALŠIE MORSKÉ VTÁKY PATRIA :
Čajka morská
(Larus marinus)
CHARAKTERISTIKA :
- Najväčšia čajka rozšírená v Európe , Severnej Amerike a na niektorých ostrovoch v Atlantickom oceáne. Prirodzené prostredie pre ňu je morské pobrežia alebo brehy väčších jazier a riek. Sťahovavý morský vták, väčšina jedincov na zimu emigruje na juh .Vnútrozemské čajky sa sťahujú na väčšie nezamrznuté jazerá
POČETNOSŤ:
- Počet hniezdiacich párov: 0
- Počet zimujúcich jedincov: 0 – 2
- Počet párov v Európe: 110 000 - 180 000
- Populačný trend v EÚ: veľký nárast
Čajka smejivá
(Rad kulíkotvaré, Charadriiformes)
CHARAKTERISTIKA :
- Sťahovavý a čiastočne i stály vták. Čajky smejivé sa na hniezdisku zjavujú v apríli. Počas migrácie ich nájdeme pri veľkých i menších vodách, pri riekach, rybníkoch, vodných nádržiach alebo jazerách a často ich zastihneme i na poliach. Hniezdia na väčších rybníkoch v početnejších kolóniách, v močiaroch, pri väčších riekach a pod. 2-3 škvrnité vajcia znášajú v apríli až v máji. Sfarbenie vajec býva veľmi pestré a v niekoľkých variantoch. Na hniezde sedí samček i samička. Inkubačný čas je 23 dní. Mláďatá v nebezpečenstve opúšťajú svoje hniezdo a poskáču do vody. Rodičia ich kŕmia i mimo hniezda až 5 týždňov. Živia sa hmyz, larvy, ryby.
POČETNOSŤ :
- Počet hniezdiacich párov: 9 000 - 17 000
- Počet zimujúcich jedincov: 12 000 - 35 000
- Počet párov v Európe: 1,500 000 - 2,200 000
- Populačný trend v SR: stabilný
- Populačný trend v EÚ: stredný pokles
Čajka sivá
(Larus canus)
CHARAKTERISTIKA :
- Vták veľkosti vrany. U nás sa zjavuje od júla až novembra, do marca až apríla. Biotop tvorí morské pobrežie, vo vnútrozemí sa zjavuje pri väčších riekach. Podobne ako ostatné druhy čajok hniezdi v kolóniách. Živí sa článkonožcami, drobnými stavovcami (i mláďatami iných vtákov).
POČETNOSŤ:
- Počet hniezdiacich párov: 0 – 3
- Počet zimujúcich jedincov: 100 - 9 000
- Počet párov v Európe: 590 000 - 1,500 000
- Populačný trend v SR: novohniezdiaci
- Populačný trend v EÚ: neznámy
Čajka malá
(Larus minutus)
CHARAKTERISTIKA:
- Najmenšia z čajok. Preletujúci druh. Zjavuje sa v apríli až v máji a v auguste až v septembri. Žije na väčších vodných plochách, pri riekach, rybníkoch a väčších jazerách. V zime sa zjavuje pri nezamŕzajúcich vodách. Podobne ako iné druhy čajok živí sa článkonožcami, červami a i.
POČETNOSŤ:
- Počet hniezdiacich párov: 0
- Počet zimujúcich jedincov: 0 – 30
- Počet párov v Európe: 24 000 - 58 000
- Populačný trend v EÚ: stredný nárast
Albatros sťahovavý
- Trieda - vtáky, rad - víchrovníkotvaré, čeľaď – víchrovníkovité
- Zo všetkých vtákov najdlhšie letky. Rozpätie krídel dosahuje až 3,5 m. Tento veľký vták preletí nad otvoreným morom aj 10 000 km. Najväčšiu časť života strávi vo vzduchu. Na pevninu prilieta iba v čase rozmnožovania. Hniezdi na pustých ostrovoch vo veľkých kolóniách, kde v nepeknom hniezde vychová iba jedno mláďa. Na vajci sedia striedavo obidvaja rodičia takmer tri mesiace a kŕmenie im zaberie 250 dní. Mláďatá pred vyliahnutím dosahujú váhu väčšiu ako rodičia. Albatrosy hniezdia iba raz za 2 roky.